1983-ban bizonyos Marshall és Warren nevezetű tudósok érdekes felfedezést tettek. Spirális alakú baktériumok jelenlétét észlelték gyomorhurutos betegek gyomornyálkahártya felszínén. A baktériumokat néhány jellemzőjük alapján ekkor még Campylobacter pylorinak nevezték, de később genetikai vizsgálatok (a ribosomák RNS szekvenciájának vizsgálata) alapján tisztázódott, hogy a baktérium valójában nem Campylobacter, hanem egy különálló baktériumfaj, amely ettől kezdve a Helicobacter pylori (H.pylori) nevet kapta.



H. pylori baktérium


Maga a baktérium, illetve a kórokozócsoport már több mint 100 éve ismert. Marshall és Warren újbóli leírásának valódi értéke a baktérium jelenléte és az idült gyomorhurut valamint a gyomorfekély közötti kapcsolat felismerésében rejlik.A gyomorfekély kialakulását korábban a gyomor nyálkahártyasejtjeit védő, illetve azokat támadó tényezők egyensúlyának felborulásával magyarázták. A gyomor nyálkahártyáját képező sejteknek rendkívüli megterhelést kell elviselniük.


Köztudott, hogy egy fehérje-bontó enzim (pepszin) mellett a gyomor sejtjei sósavat termelnek. Kész csoda, hogy - főként, ha a gyomor üres -, a nyálkahártya károsodás nélkül képes elviselni a tömény sósavval való érintkezést. Ez a sejteket védő nyáknak, a sejtek közötti különleges kapcsolatnak, és a gyomor bőséges vérellátásának köszönhető. Ha e háromból bármelyik védő mechanizmus meggyengül, gyulladás (gyomorhurut, erózió) vagy fekély alakulhat ki. A fekély nem más, mint a nyálkahártya mélybe terjedő gyulladásos károsodása, amely eléri a gyomorfal izomrétegét is.


A fekélybetegségre hajlamosító tényezők ezeket a védőgátakat gyengítik meg. Míg régebben elsősorban a túlzott savtermelést, ma a Helicobacter pylori nevű baktériumot tartjuk a gyomor legfőbb ellenségének. Ez a kórokozó (amely átmeneti lakóként szinte minden ember gyomrában megtalálható), bizonyos körülmények között képes a gyomorban tartósan megtelepedni, és szinte szétrombolja a nyálkahártya védekező mechanizmusait. Jelenlétével valójában egy hámsérülést okoz, amelyen keresztül már a sósav is képes a sejteket károsítani.
Fontos, hogy bizonyos (az ún. NSAID-csoportba tartozó) láz- és fájdalomcsillapító gyógyszerek is hasonló veszélyt rejtenek! Főként hosszabb időn át, sohase szedjünk orvosi ellenőrzés és javaslat nélkül ilyen gyógyszereket. A dohányzás, a túlzott alkoholfogyasztás, a rendszertelen életmód és a tartós stressz-hatás a gyomornyálkahártya kóros izgalmát vagy a gyomor vérellátásának romlását okozva szintén komoly hajlamosító tényezők lehetnek.


A Helicobacter pylori a gyomornyálkahártyába általában gyermekkorban jut be és évtizedek múltán számos gyomor-bélrendszeri kórkép kialakulásáért tehető felelőssé. Mai ismeretek szerint a H. pylori az úgynevezett klasszikus fekélybetegség legfőbb kóroki faktora, jelenlétében mindig kialakul a gyomornyálkahártya gyulladása. A hazai felnőtt lakosok körülbelül 50-60 százaléka baktériumhordozó, és minden hatodik fertőzöttben számíthatunk fekélybetegségre. Egyre valószínűbb a H. pylori és a gyomorrák közötti kapcsolat is.

Panaszok, tünetek:
A gyomorfekélyre utaló panaszok lényegesen szabálytalanabbak, mint nyombélfekély esetén. Sok függ attól, hogy mekkora a fekély, a gyomor melyik részén helyezkedik el, van-e egyéb betegség is, de fontos figyelni arra is, hogy az idős korban kialakuló gyomorfekély akár fájdalmatlan is lehet. Legfőbb tünete általában mégis az égő, maró jellegű fájdalom, amely sokszor éhgyomorra vagy éppen az étkezés kezdetén, a gyomorszáj tájékán jelentkezik. Olykor puffadás, hányás is kísérheti.Az étkezési szokások, az étvágy változása, a fogyás mind gyakori, de nem jellegzetes tünetek.

A kórokozó kimutatására legtöbbször gyomortükrözés útján történik, azonban újabban rendelkezésünkre állnak már korszerű megbízható gyorstesztek is, melyek használatával sokkal kevesebb kellemetlenség útján, csupán egy csepp vérből is megállapítható a fertőzöttség fennállása.


A baktériumot hordozó fekélybetegekben a gyógyszeres kezelés egyértelműen javallott. A kezelés jelenleg antibiotikum tartalmú gyógyszer-kombinációkkal végezhető, melyek savelválasztást gátló komponenseket is tartalmaznak. A fertőzés kezelése a fekély végleges gyógyulását ígéri

Dr. Papp Kornél