Így augusztusban  sokunk életét nehezítik a főként éjszaka kellemetlen orrdugulást, orr- és szemváladékozást, tüsszögést, nehézlégzést okozó allergiás panaszok.
Az allergiás náthát az orrjáratok nyálkahártyájának allergiás eredetű gyulladása okozza. Gyakori megbetegedés, és bárkinél bármely életkorban előfordulhat. Tarthat pár évig, de fennállhat egy életen át is. A családon belüli halmozott előfordulás gyakori. Az adott évszakban kialakult, és a pollenszemcsék által kiváltott allergiás náthát szénanáthának nevezik.
A szénanátha gyakorisága Európa egyes országaiban 5-20 százalék közötti. Hazai vizsgálatok gyermekek körében 8,1 százalékos, serdülők esetében 21 százalékos, míg a felnőtt népességben 11 százalékos krónikus nátha előfordulási gyakoriságot találtak, melynek mintegy kétharmada volt bizonyosan allergiás eredetű.

A  klímaváltozással kapcsolatban mind gyakoribbá váló nyári típusú szmoghelyzetek hatására számolni kell a légúti- és az allergiás megbetegedések terjedésével.
Új, invazív, allergén növényfajok jelennek meg, az allergén gombaspórák szóródási ideje megnyúlik, az allergiás betegek érzékenysége változik.

 

A szénanátha tünetei:
Tüsszögés (olykor rohamszerűen), orrviszketés, vízszerű orrfolyás, orrdugulás, a torok és szájpad égető érzése, viszketése (mindezek sokszor alsó légúti tünetekkel: tartós köhögés, zihálás, mellkasi szorító érzés, vagy nehézlégzés), könnyezés, a szem viszketése, égető érzése, néha szemgyulladás esetenként ekzémás bőrkiütések. Gyakran társulhat tüdőasztmával.
A tüneteket az allergénnel való találkozás kiválthatja, illetve a panaszokat fokozza.

Kiváltó okok:
Az allergia tulajdonképpen az immunrendszer megváltozott működése. Elnevezése is beszédesen erre utal: két görög szóból ered. Allos-ergos: megváltozott történés, valami másként történik, nem a megszokott módon. A két görög szó összevonásából ered az allergia kifejezés.  (Figyelem! Nem csökkent működésről van szó, tehát az úgynevezett „immunerősítőktől” nem várható enyhülés.)
Igen jellegzetes vér-vizsgálati eredmény allergiás betegeknél az emelkedett IgE ellenanyag-szint kimutatása, mely legtöbbször az adott allergének provokálta immunválasz egyik jele.
Az orr (és gyakran a szemek) túlérzékenysége jelentkezik a házipor, a virágpor (pollen), a cigarettafüst, az illatszerek, az állatszőr és a toll, valamint bizonyos ételek és a levegő hőmérsékleti változásai által okozott ingerekre. Az allergiás válasz gyulladásban és nagyfokú váladékképződésben nyilvánul meg.

Mit tehetünk panaszaink csökkentése érdekében?
Enyhébb tünetek esetén gyakran várni is elég, amíg a panasz magától elmúlik.
Makacsabb panaszok fennálltakor úgynevezett antihisztamin gyógyszerek szedhetőek, illetve orrspray, szemcsepp formában is alkalmazhatóak. A legtöbb antihisztamin álmosságot okozhat. Szedésük ideje alatt járművet vezetni vagy gépek mellett dolgozni nem szabad. Az újabb készítmények esetén már csak ritkán jelentkezik álmosság.
Az utóbbi időben számos antihisztamin készítmény vény nélkül is kapható a patikákban. Amennyiben a mellékhatások munkájában, életvitelében komolyan korlátozhatják, úgy érdemes orvosa tanácsát is kikérni.
Orvoshoz kell fordulni, amennyiben a kórisme bizonytalan, ha a tünetek tartósan fennállnak és súlyosabbá válnak, vagy ha szövődmények lépnek fel.
NAGYON FONTOS: a leghatékonyabb védekezés a panaszok ellen, a kiváltó allergén lehetőségekhez képest való eltávolítása, elkerülése. Állatszőr, vagy poratkaallergia esetén könnyen megkísérelhető.
Enyhe állatszőr allergia esetén  elegendő lehet, ha az állatot a hálószobán kívül tartja, rendszerint azonban el kell távolítani a beteg otthonából. Az élő állat szőrzetének mosása, vagy egyéb kezelése nem mérsékli az allergén hatást!
Házipor és poratkák esetében A matracokat és párnákat pormentes anyaggal kell bevonni, a hálószoba padlóján pedig ne legyen szőnyeg! A szobát gyakran kell portalanítani. Az elektromos légtisztítók hatékonysága nem bizonyított. A poratkák elpusztítására használatos szerek hatékonyságát jelenleg vizsgálják.
Gombaspórák kertészkedés, vagy gazdálkodás során váratlanul magas koncentrációban kerülhetnek a levegőbe, az arra érzékenyeknél heveny tüneteket okozva. A házon belül a vízszivárgások megszüntetésével, a lefolyóvezetékeken a gombafelrakódás megakadályozásával, a zuhanyozószőnyegek és csapok, stb. tisztántartásával meggátolható a gombák megtelepedése.
A pollenallergiások számára sajnos nincs sok remény a szálló virágporok elkerülésére, azonban néhány életmódbeli szabály betartásával panaszaik enyhíthetőek. A betegségét kiváltó virágporok szezonjában:

  • Minden este mosson hajat.
  • Ágyneműjét gyakrabban cserélje, ne szárítsa a szabadban.
  • A kerti munkát bízza másra.
  • Vonaton, buszon üljön a menetiránynak háttal.
  • Lehetőleg ne tervezzen egész napos szabadtéri programot, különösen napos, szeles időben!

A pollenek kora reggel jutnak a levegőbe, koncentrációjuk a hőmérséklettől és a szél sebességétől függ. Csukott ablakok mellett, légkondicionált körülmények között csökkenthetők a panaszok, ha odakint a pollenszám magas.

A leggyakoribb allergiát kiváltó növények és az okozott panaszok ideje a következő:

  • Mogyoró: február közepétől április közepéig.
  • Nyír: Március közepétől, május végéig.
  • Pázsitfűfélék: májustól augusztus közepéig.
  • Lándzsás útifű: április közepétől szeptember elejéig.
  • Libatopfélék (szőrös disznóparéj, fehér libatop): július második harmadától október elejéig.
  • Fekete üröm: július harmadik harmadától október elejéig.
  • Parlagfű (a leggyakoribb gonosztevő!): augusztus közepétől október végéig.

Mit tehet az orvos?
Megerősíti a diagnózist. Allergia elleni gyógykezelést alkalmaz (ld. fentebb!). A szövődményeket kezeli, amennyiben bekövetkeznek.
Az antihisztamin terápiát még a tünetek kialakulása előtt érdemes megkezdeni, ezzel jó esetben a panaszok elkerülhetőek. Az egyes tabletták mellett a helyi hatású szerek, orrspray-k és szemcseppek szintén hatásosak a kellemetlen tünetek megelőzésében és visszaszorításában.
Létezik specifikus immunterápia is, régi nevén hiposzenzibilizálás, 3-5 éven át  tartó kezelés formájában, mely a megelőző tüneti terápia hatástalansága esetén szigorú szakorvosi felügyelet mellett alkalmazható.
A parlagfűszezonban az allergiás betegek az aktuális helyzetről a https://nnk.gov.hu oldalon található, naponta frissülő, több város adatát is tartalmazó jelentésből is tájékozódhatnak.

 

Dr.Papp Kornél
Családorvos