Manapság divatos termékek a pulzuskontrollt lehetővé tevő sportórák, "okos" órák, melyek önállóan, vagy okostelefonhoz kapcsolódva segíthetnek a mindennapos mozgás-kultúránk kialakításában, továbbfejlesztésében, végső soron egészségünk megóvásában, erőnlétünk, állóképességünk fokozásában.

Ön is megfigyelhette, hogy testmozgás hatására szaporábban ver a szíve, extrém esetben akár kifulladást is érezhet, ilyenkor meg kell állnia. Ez egy természetes jelenség, hiszen a szívünk megpróbál alkalmazkodni a fokozott igényekhez – amíg bírja. Hogy ki meddig bírja, az személyenként változó, minél edzettebb valaki, annál később kell megállnia pihenni.

A pulzuskontrollos edzés lényege, hogy a pulzusmérő egy előre beállított értéknél figyelmezteti a felhasználót, hogy elérte azt a pontot, ahol lassítania kell, mert a további terhelés korai kimerülést okozhat. A megadott pulzustartományban mozogva azonban biztonságosan növelhető a szervezet terhelhetősége, nő az izmok, köztük a szívizom oxigénellátottsága és a vérkeringés is javul.

Ahhoz, hogy elkezdje a pulzuskontrollos edzést, elég a legegyszerűbb pulzusmérő övet és órát beszereznie, ilyet bármilyen sportboltban vehet.

Azt, hogy milyen tartományban használja, indokolt először kezelőorvosával egyeztetnie.

Ha semmilyen szív- és érrendszeri betegségben nem szenved, akkor a maximális pulzust a következő képlet segítségével számolhatja ki:

Maximális pulzus = 220 mínusz életkor, tehát egy 50 éves embernél 170.

A maximális pulzus bizonyos százalékaihoz rendelhetők a különböző intenzitású pulzuszónák -amelyeket az edzés céljának megfelelően lehet kiválasztani.

· 1. zóna: a maximális pulzus 50-60 százaléka.
Ezt nevezik a regenerációs pulzustartománynak. Ebben a zónában már jelentősen megnő az oxigén felhasználás, javul a keringési rendszer állapota. Akkor válassza ezt a zónát a pulzuskontrollált edzéshez, ha éppen most kezd el újra sportolni, ha idősebb és nem mozog túl gyakran, vagy ha nem teljesen egészséges a keringési rendszere.

· 2. zóna: a maximális pulzus 60-70 százaléka.
Ez az ún. zsírégető zóna, a leggyakrabban alkalmazott pulzustartomány a fogyókúrázók körében. A zsírégetés 20 perc után indul be, ezért hosszabb edzésidőkre van szükség.

· 3. zóna: a maximális pulzus 70-80 százaléka.
A szaknyelvben ezt aerob zónának nevezik, az állóképességét ebben a tartományban fejlesztheti legjobban, illetve nagyon jó hatással van a szívre és a tüdőre. Növeli a fittséget, ajánlott mindenkinek, aki egészséges, és nem most kezdett el sportolni. A második zónánál kisebb mértékben, de itt is történik zsírégetés.

· 4. zóna: a maximális pulzus 80-90 százaléka.
Ilyenkor már tejsav képződik az izmokban. Egy általános kondíció eléréséhez felesleges ebben a zónában edzenie, kezdőknek, „alkalomszerűen sportolóknak” nem ajánlott.

· 5. zóna: a maximális pulzus 90-100 százaléka.
Ez az ún. vörös zóna. Idősebbeknek, „hobbiedzést” folytatóknak szigorúan tilos ebben a tartományban dolgozniuk, ez már a hivatásos sportolók zónája, és nekik is csak a versenyekre történő felkészülés hajrájában.

A pulzuskontrollos edzésmódszer segítségével tehát tudatosíthatja a céljai eléréséhez szükséges erőkifejtés intenzitását, és könnyebben betarthatja a fokozatosság elvét. Ne feledje: a pulzusmérő öv nemcsak az élsportolók eszköze, hanem bármely testmozgás során (kertészkedés, kirándulás, biciklizés) a megerőltetések, sérülések megelőzésére is használható „biztonsági öv”!

Fontos azonban, hogy edzésének megtervezésekor figyelembe kell vennie egészségi állapotát, esetleges betegségeit!