Valószínűleg Önnek is, kedves Olvasó ki kellett már maradnia munkából, iskolából , vagy el kellett halasztania valamilyen fontos teendőjét  a meghűlés okozta kellemetlen tünetek miatt.

A panaszokat mindenki ismeri: torokfájás, orrfolyás, orrdugulás, tüsszögés, esetleg hőemelkedés, láz, vizenyős szemek, köhögés, test-szerte érzett fájdalom.
A meghűlés a felső légutak fertőzése. Egészséges emberek maguktól, mindenféle kezelés nélkül is meggyógyulnak néhány nap alatt. Nagyon ragályos, köhögéssel, tüsszentéssel terjed, valamint olyankor, ha nem mosunk kezet, miután az orrból vagy a szájból jövő váladékkal érintkezett a kezünk.

Mi okozza a meghűlést?

Főleg vírusok a bűnösök. A felső légutak rendszerint, - de nem mindig - rhinovírus által okozott fertőzése. Egyébként ennek a vírusnak mintegy kétszáz fajtája létezik. Az, hogy vírus okozza fontos tény, amit szem előtt kell tartani, mivel sajnos nincsen még hatásos gyógymód ezen vírusok ellen. Ma még szervezetünk természetes védekezőképessége a legfőbb és sokszor egyetlen, de nem lebecsülendő ellenszer a vírusfertőzésekkel szemben.

Néhány megbetegedés, például a streptococcus nevű baktérium okozta torokgyulladás vagy tüdőgyulladás vírusfertőzésre emlékeztet, de baktérium váltja ki. Ezek antibiotikumokkal kezelhetőek. Ezért torokgyulladás, súlyos köhögés vagy tartós láz esetén mindenképpen forduljon orvosához.

A közönséges nátha, vagy meghűlés tünetei néhány nap után enyhülnek, majd elmúlnak. Akadnak esetek, mikor azonban szövődmények lépnek fel: ilyen az, amikor a vírusos fertőzés ráterjedése a középső fülre, a gégére (gégegyulladás), az arccsonti üregekre (arcüreggyulladás) vagy az alsó légutakra (hörghurut).

Gyakori - és az orvosok többsége ezt kezeli antibiotikummal, - a másodlagos bakteriális fertőzés. Ilyenkor a vírus által meggyengített nyálkahártyákon baktériumok telepednek meg, melyek máskor nem feltétlenül képesek tüneteket okozni, de most átjutva a legyengült védőrendszeren megtelepszenek és másodlagos fertőzést, gyulladást okoznak, bőséges gennyes válladék-képződéssel.

Mit tehet Ön, ha a meghűlés tüneteit észleli magán?

  • Maradjon otthon. Pihenjen, és tartózkodjon minden fizikai megerőltetéstől!
  • Igyon sok folyadékot!
  • Amikor kifújja az orrát, száját tartsa nyitva, nehogy az orr váladéka hátraszoruljon az arcüregbe (az arccsontok közötti részbe) vagy a középső fülbe! Úgy is fújhat orrot, hogy felváltva fújja ki az egyik, majd a másik orrlyukat.
  • Lélegezzen be gőzt (egy tál forró víz fölé hajolva), hogy a légutak nedvessé váljanak és a kemény váladékok fellazuljanak, és ezáltal könnyebben felszakadhassanak! Gyermekek esetében ez nem ajánlott a leforrázás veszélye miatt! Adhat mentolos inhalálószert is a forró vízhez, hogy enyhítse az orrdugulást, illetve hogy a légutakat átjárhatóvá tegye!
  • Orrdugulás ellen megfelelő, nagyon hatásos orrcseppek, orrpermetek használhatók.
  • Szükség esetén köhögés elleni szert is szedhet. Ha szárazon köhög köhögéscsillapítót, ha váladék szakad fel köhögéskor a torokból, köptetőt vegyen be!
  • A láz és a fájdalom csillapítására szedjen elegendő adagban acetaminofent (paracetamol), aszpirint, vagy ibuprofent. FIGYELEM! A láz és fájdalomcsillapítók többsége bár recept nélkül is kapható a patikákban, nem ártalmatlan szer. Tartsa be a használati utasításban szereplő adagolást és ne szedjen türelmetlenségében az előírtnál több gyógyszert. Ezeknek a készítményeknek is idő kell hatásuk kifejtéséhez, magát a betegséget pedig nem gyógyítják, csupán tünetei egy részét enyhítik. A gyógyszer túladagolása pedig súlyos, olykor gyógyíthatatlan következményekkel járhat. (Angliában évente mintegy 200 beteg hal meg láz- és fájdalomcsillapító túladagolásától.) Ne szedjen többféle láz- és fájdalomcsillapítót egy időben, mert sokszor az eltérő név mögött azonos hatóanyag szerepel és ez véletlen gyógyszer-túladagoláshoz vezethet.
Mikor kell orvoshoz fordulnia?

Bár a nátha rendszerint orvosi segítség nélkül is elmúlik, jelentkezzen orvosánál, ha az alábbi betegségek, tünetek, panaszok bármelyike fennáll:
  • Ön súlyos cukorbetegségben, szívelégtelenségben, vagy tüdőbetegségben szenved
  • Súlyos fájdalmat érez a mellkasában, gyomrában, vagy torkában
  • Átmeneti javulás után súlyosbodnak panaszai
  • Az első 2-3 nap után láza kiújul
  • Panaszai 1 hét után is fennállnak
  • A szokottnál súlyosabb panaszok esetén.
Megelőzés:

  • Járvány idején kerülje a zsúfolt helyeket!
  • Szopogasson fertőzésgátló cukorkát, ha a torokfájás első jelei mutatkoznának!
  • Őrizze egészségét változatos és egészséges étrenddel, rendszeres testmozgással!
  • Járvány idején erősítse szervezete védekezőképességét vitaminkészítményekkel. (Ez ügyben kérje ki orvosa, vagy gyógyszerész tanácsát!)
Dr. Papp Kornél
Családorvos